About us

About us

We have been promoting the Vistula, its values, tourist potential and history for over 10 years. Conducting numerous circulated projects, among others, traditional sailing school, Warsaw sailing races – we are infecting fascination with the queen of Polish rivers and a passion for traditional Vistula boats.

The Wide Water Foundation – the Warsaw NGO formed in 2012, conducting activities related to the Vistula River and the reactivation of the Ethnographic Micro -region of the Ethnographic Mikroregion. He deals with the active promotion of Vistula tourism and recreation as well as cultural heritage associated with the Wisła River.

The Wide Water Foundation has been involved in the implementation of public tasks and commercial projects serving the constantly growing cultural and tourist potential of the Vistula River since 2012. We associate enthusiasts of traditional sailing, experienced managers, sailors and cultural animators. During several years of its activity, the Wide Water Foundation gained many partners, including the Ministry of Culture and National Heritage, the Ministry of Sport and Tourism, the Office of the Capital City of Warsaw, Marshal’s Office of the Masovian Voivodeship, a number of poviats, municipalities, cultural institutions and smaller public administration units and a group of private partners.

Foundation's statutory activities

 • Environmental education
 • Organizing river sailing expeditions
 • Youth education
 • Creating tourist products
 • Promoting the culture and tradition of the Vistula

GO ON CRUISE WITH US

Support the foundation

Sign up for a cruise

Read more

Rent a ship

Read more

Gift vouchers

Read more

Years of experience

We have been promoting the Vistula for over 10 years

completed projects

our fleet

Every day, as part of the Foundation Foundation, our two traditional Vistula boats run

Działania fundacji z pozyskiwanych funduszy

Dzięki zarezerwowanym przez Was rejsom, razem, możemy promować tradycje i kulturę Wiślaną. Dziękujemy za zaufanie.

 • Warszawskie Biegi Żaglowców

  Fundacja Szerokie Wody nawiązuje do tradycji "Warszawskich Biegów Żaglowców", organizowanych w Warszawie rokrocznie i wpisanych na stałe zarówno w wiślany harmonogram armatorów tradycyjnych drewnianych łodzi wiślanych jak i aktywnych sympatyków, rozrastającego się, warszawskiego środowiska flisackiego i szerzej środowiska wiślanego i wodniackiego w Warszawie

 • Pielgrzymka rzeczna św.Zygmunta

  Razem z Parafią Św. Zygmunta w Słomczynie skorzystaliśmy ze środków europejskich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego w obszarze rozwoju turystyki, które wykorzystaliśmy na zbudowanie pięciu drewnianych łodzi tradycyjnych, w tym dwóch dużych galarów żaglowych. Jesteśmy organizatorami jedynej w tej części Europy pielgrzymki rzecznej „Szlakiem Św. Zygmunta”.

 • Discover Wisła River

  Nasza organizacja jest odpowiedzialna za największe wydarzenia animujące życie kulturalne i ruch turystyczny na akwenie rzeki Wisły. Zostaliśmy wyróżnieni przez Polską Organizację Turystyczną tytułem „najlepszego produktu turystycznego” za „Discover Wisła River”, czyli rejsy turystyczne łodziami tradycyjnymi.

 • Szkółka Żeglarstwa Tradycyjnego

  Szkółka Żeglarstwa Tradycyjnego jest zorganizowana w cykl spotkań dla wszystkich Warszawiaków, z położeniem szczególnego nacisku na dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Dotarcie do szerokiej grupy odbiorców, jest możliwe dzięki temu, że żeglarstwo tradycyjne nie wymaga szczególnych predyspozycji fizycznych a zdobywanie i kształtowanie umiejętności z nim związanych, wymaga jedynie chęci do aktywności.

  Doświadczeni instruktorzy prezentują techniki rzecznej żeglugi przy wykorzystaniu tradycyjnego ożaglowania - żagli rozprzowych, przednich żagli kwadratowych, tzw. "bękartów" oraz/lub żagli rejowych o różnych powierzchniach, dobieranych w zależności od stopnia zaawansowania uczestników zajęć.

 • Cykl opowieści wiślanych “Szaman z rzeki”

  Wyobraź sobie ogromną rzekę, nad którą unosi się lekka mgła. Z jednej strony wyrasta ściana prastarego lasu, na drugim zaś brzegu rozciąga się bezkresna plaża. Słychać odgłosy żurawi. Tuż obok zanurkował bóbr, płosząc ryby. Górą mknie klucz gęsi. Gdzieś w oddali z mgły wyłania się piękny statek pod bordowym żaglem. Na topie jego masztu powiewa niebieski proporzec. Kilkoro ludzi wiosłuje, spiesząc się do celu…

  „SZAMAN Z RZEKI” to opowieści o czasach, gdy Wisłą na statkach i tratwach przewożono zboże, miedź i setki innych towarów. Po rzekach pływały szkuty, dubasy i galary, napędzane siłą nurtu, wioseł albo żagli. Wodne szlaki przemierzają w naszych bajkach członkowie załogi statku pocztowego „Królowa Jadwiga”, którzy, zmagając się z trudami dostarczenia królewskiej przesyłki, przeżywają niezwykłe przygody. Na swej drodze spotkają zarówno przyjaciół, znajomych, osoby dobre i życzliwe, jak i złodziei, pyszałków czy piratów rzecznych zwanymi Buksami. W trudnościach jednak nigdy nie zostaną sami – wspomogą ich rusałki, syreny i baśniowe stwory. Zawsze też mogą liczyć na swego szypra – Szamana, który dzięki nadprzyrodzonym umiejętnościom wyprowadzi ich z opresji. Nasi bohaterowie będą hulać na huculskim weselu, ale też wyprawią się do podziemnego królestwa oraz przeżyją niepowtarzalną podróż w czasie. „SZAMAN Z RZEKI” przeniesie Was do świata flisaków i innych postaci, wśród których przyjaźń, dobro i miłość zawsze zwyciężają. Zapraszamy do naszego świata opowieści wiślanych.

  Wciąż odbywamy spotkania z czytelnikami – w księgarniach, muzeach, bibliotekach i festynach – Jesteśmy przekonani, że potrafimy zainteresować publiczność. Opowieści wiślane SZAMAN Z RZEKI były i osiągnęły sukces na takich imprezach jak Festiwal Wisły od Włocławka do Torunia, Święto Wisły na bulwarach wiślanych w Warszawie. Festiwal Dookoła wody w Sandomierzu i Narodowym Muzeum Morskim.

 • Mikołajki na Wiśle

  Spotkanie na koniec sezonu nawigacyjnego. prelekcje i wykłady informacyjne i naukowe z możliwościa dyskusji. Wspólny rejs ze świętym Mikołajem i obdarowywaniem napotkanych dzieci w Warszawie.

 • Jesteśmy fundacją non profit - o czystych i przejrzystych finansach.
  Raport 2018
  Raport 2020