Fundacja Szerokie Wody

Fundacja Szerokie Wody

Już od ponad 10 lat promujemy Wisłę, jej walory, potencjał turystyczny oraz historię. Prowadząc liczne projekty okołowiślane m.in Szkółka Żeglarstwa TradycyjnegoWarszawskie Biegi Żaglowców – zarażamy fascynacją do królowej polskich rzek oraz zamiłowaniem do tradycyjnych łodzi Wiślanych.

Fundacja Szerokie Wody – utworzona w 2012 roku warszawska organizacja pozarządowa prowadząca działania związane z rzeką Wisłą i reaktywacją silnie związanego ze stolicą mikroregionu etnograficznego Urzecze. Zajmuje się aktywną promocją wiślanej turystyki i rekreacji oraz dziedzictwa kulturowego związanego z rzeką Wisłą.

Fundacja Szerokie Wody od 2012 roku zajmuje się realizacją zadań publicznych oraz przedsięwzięć komercyjnych obsługujących stale rosnący potencjał kulturowy i turystyczny rzeki Wisły. Zrzeszamy pasjonatów żeglugi tradycyjnej, doświadczonych managerów, żeglarzy i animatorów kultury. Podczas kilku lat swojej działalności Fundacja Szerokie Wody zyskała wielu partnerów, w tym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd m.st. Warszawa, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, szereg powiatów, gmin, instytucji kultury i mniejszych jednostek administracji publicznej oraz grono partnerów prywatnych.

Działania statutowe fundacji

  • Edukacja środowiskowa
  • Organizowanie rzecznych wypraw żeglarskich
  • Edukacja młodzieży
  • Tworzenie produktów turystycznych
  • Promowanie kultury i tradycji Wiślanej

Popłyń z nami w rejs

Wesprzyj Fundację

Zapisz się na rejs

Czytaj więcej

Wynajmij statek

Czytaj więcej

Vouchery podarunkowe

Czytaj więcej

Lat doświadczenia

Promujemy Wisłę już od ponad 10 lat

Zrealizowanych projektów

Nasza Flota

Codziennie w ramach działań Fundacji po Wiśle kursują nasze dwie tradycyjne łodzie wiślane

Działania fundacji z pozyskiwanych funduszy

Dzięki zarezerwowanym przez Was rejsom, razem, możemy promować tradycje i kulturę Wiślaną. Dziękujemy za zaufanie.

  • Warszawskie Biegi Żaglowców

    Fundacja Szerokie Wody nawiązuje do tradycji "Warszawskich Biegów Żaglowców", organizowanych w Warszawie rokrocznie i wpisanych na stałe zarówno w wiślany harmonogram armatorów tradycyjnych drewnianych łodzi wiślanych jak i aktywnych sympatyków, rozrastającego się, warszawskiego środowiska flisackiego i szerzej środowiska wiślanego i wodniackiego w Warszawie

  • Pielgrzymka rzeczna św.Zygmunta

    Razem z Parafią Św. Zygmunta w Słomczynie skorzystaliśmy ze środków europejskich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego w obszarze rozwoju turystyki, które wykorzystaliśmy na zbudowanie pięciu drewnianych łodzi tradycyjnych, w tym dwóch dużych galarów żaglowych. Jesteśmy organizatorami jedynej w tej części Europy pielgrzymki rzecznej „Szlakiem Św. Zygmunta”.

  • Discover Wisła River

    Nasza organizacja jest odpowiedzialna za największe wydarzenia animujące życie kulturalne i ruch turystyczny na akwenie rzeki Wisły. Zostaliśmy wyróżnieni przez Polską Organizację Turystyczną tytułem „najlepszego produktu turystycznego” za „Discover Wisła River”, czyli rejsy turystyczne łodziami tradycyjnymi.

  • Szkółka Żeglarstwa Tradycyjnego

    Szkółka Żeglarstwa Tradycyjnego jest zorganizowana w cykl spotkań dla wszystkich Warszawiaków, z położeniem szczególnego nacisku na dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Dotarcie do szerokiej grupy odbiorców, jest możliwe dzięki temu, że żeglarstwo tradycyjne nie wymaga szczególnych predyspozycji fizycznych a zdobywanie i kształtowanie umiejętności z nim związanych, wymaga jedynie chęci do aktywności.

    Doświadczeni instruktorzy prezentują techniki rzecznej żeglugi przy wykorzystaniu tradycyjnego ożaglowania - żagli rozprzowych, przednich żagli kwadratowych, tzw. "bękartów" oraz/lub żagli rejowych o różnych powierzchniach, dobieranych w zależności od stopnia zaawansowania uczestników zajęć.

  • Cykl opowieści wiślanych “Szaman z rzeki”

    Wyobraź sobie ogromną rzekę, nad którą unosi się lekka mgła. Z jednej strony wyrasta ściana prastarego lasu, na drugim zaś brzegu rozciąga się bezkresna plaża. Słychać odgłosy żurawi. Tuż obok zanurkował bóbr, płosząc ryby. Górą mknie klucz gęsi. Gdzieś w oddali z mgły wyłania się piękny statek pod bordowym żaglem. Na topie jego masztu powiewa niebieski proporzec. Kilkoro ludzi wiosłuje, spiesząc się do celu…

    „SZAMAN Z RZEKI” to opowieści o czasach, gdy Wisłą na statkach i tratwach przewożono zboże, miedź i setki innych towarów. Po rzekach pływały szkuty, dubasy i galary, napędzane siłą nurtu, wioseł albo żagli. Wodne szlaki przemierzają w naszych bajkach członkowie załogi statku pocztowego „Królowa Jadwiga”, którzy, zmagając się z trudami dostarczenia królewskiej przesyłki, przeżywają niezwykłe przygody. Na swej drodze spotkają zarówno przyjaciół, znajomych, osoby dobre i życzliwe, jak i złodziei, pyszałków czy piratów rzecznych zwanymi Buksami. W trudnościach jednak nigdy nie zostaną sami – wspomogą ich rusałki, syreny i baśniowe stwory. Zawsze też mogą liczyć na swego szypra – Szamana, który dzięki nadprzyrodzonym umiejętnościom wyprowadzi ich z opresji. Nasi bohaterowie będą hulać na huculskim weselu, ale też wyprawią się do podziemnego królestwa oraz przeżyją niepowtarzalną podróż w czasie. „SZAMAN Z RZEKI” przeniesie Was do świata flisaków i innych postaci, wśród których przyjaźń, dobro i miłość zawsze zwyciężają. Zapraszamy do naszego świata opowieści wiślanych.

    Wciąż odbywamy spotkania z czytelnikami – w księgarniach, muzeach, bibliotekach i festynach – Jesteśmy przekonani, że potrafimy zainteresować publiczność. Opowieści wiślane SZAMAN Z RZEKI były i osiągnęły sukces na takich imprezach jak Festiwal Wisły od Włocławka do Torunia, Święto Wisły na bulwarach wiślanych w Warszawie. Festiwal Dookoła wody w Sandomierzu i Narodowym Muzeum Morskim.

  • Mikołajki na Wiśle

    Spotkanie na koniec sezonu nawigacyjnego. prelekcje i wykłady informacyjne i naukowe z możliwościa dyskusji. Wspólny rejs ze świętym Mikołajem i obdarowywaniem napotkanych dzieci w Warszawie.

  • Jesteśmy fundacją non profit - o czystych i przejrzystych finansach.
    Raport 2018
    Raport 2020