про нас

про нас

Понад 10 років ми популяризуємо Віслу, її цінності, туристичний потенціал та історію. Займаючись численними проектами, пов’язаними з Віслою, такими як: Традиційна Вітрильна Школа, Варшавська Вітрильна Регата – поділяємо наше захоплення королевою польських річок і нашу любов до традиційних віслянських човнів.
Фундація Широкі Води – заснована у 2012 році варшавська неурядова організація, яка займається діяльністю пов’язаною з річкою Вісла та відновленням міцно пов’язаного зі столицею етнографічного мікрорегіону Ужече. Займається активною популяризацією туризму і відпочинку, а також культурної спадщини пов’язаної з річкою Вісла.

З 2012 року Фундація Широкі Води бере участь в реалізації громадських завдань і комерційних проектів, що обслуговують постійно зростаючий культурний і туристичний потенціал річки Вісла. Ми об’єднуємо ентузіастів традиційного судноплавства, досвідчених менеджерів, плисаків та аніматорів культури. За кілька років своєї діяльності Фундація Широкі Води здобула багато партнерів, серед яких Міністерство Культури та Національної Спадщини, Міністерство Спорту та Туризму, Управління столичного міста Варшава, Маршалківське Управління Мазовецького Воєводства, ряд органів місцевого самоврядування, культурних закладів і менших державних адміністрацій, а також група приватних партнерів.

Статутна діяльність Фундації

 • Екологічне виховання
 • Організація річкових прогулянок
 • Виховання молоді
 • Створення туристичних продуктів
 • Популяризація культури та традицій Вісли

ВІДПРАВЛЯЙТЕСЯ З НАМИ В КРУЇЗ

ПІДТРИМАЙ ФУНДАЦІЮ

Запишіться на круїз

читати далі

ОРЕНДУЙ ЧОВЕН

читати далі

ПОДАРУНКОВІ ВАУЧЕРИ

читати далі

РОКИ ДОСВІДУ

Понад 10 років ми пропагуємо Віслу

ВИКОНАНІ ПРОЕКТИ

НАШ ФЛОТ

Щодня в рамках діяльності Фундації Віслою курсують два наші традиційні віслянські човни

Działania fundacji z pozyskiwanych funduszy

Dzięki zarezerwowanym przez Was rejsom, razem, możemy promować tradycje i kulturę Wiślaną. Dziękujemy za zaufanie.

 • Warszawskie Biegi Żaglowców

  Fundacja Szerokie Wody nawiązuje do tradycji "Warszawskich Biegów Żaglowców", organizowanych w Warszawie rokrocznie i wpisanych na stałe zarówno w wiślany harmonogram armatorów tradycyjnych drewnianych łodzi wiślanych jak i aktywnych sympatyków, rozrastającego się, warszawskiego środowiska flisackiego i szerzej środowiska wiślanego i wodniackiego w Warszawie

 • Pielgrzymka rzeczna św.Zygmunta

  Razem z Parafią Św. Zygmunta w Słomczynie skorzystaliśmy ze środków europejskich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego w obszarze rozwoju turystyki, które wykorzystaliśmy na zbudowanie pięciu drewnianych łodzi tradycyjnych, w tym dwóch dużych galarów żaglowych. Jesteśmy organizatorami jedynej w tej części Europy pielgrzymki rzecznej „Szlakiem Św. Zygmunta”.

 • Discover Wisła River

  Nasza organizacja jest odpowiedzialna za największe wydarzenia animujące życie kulturalne i ruch turystyczny na akwenie rzeki Wisły. Zostaliśmy wyróżnieni przez Polską Organizację Turystyczną tytułem „najlepszego produktu turystycznego” za „Discover Wisła River”, czyli rejsy turystyczne łodziami tradycyjnymi.

 • Szkółka Żeglarstwa Tradycyjnego

  Szkółka Żeglarstwa Tradycyjnego jest zorganizowana w cykl spotkań dla wszystkich Warszawiaków, z położeniem szczególnego nacisku na dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Dotarcie do szerokiej grupy odbiorców, jest możliwe dzięki temu, że żeglarstwo tradycyjne nie wymaga szczególnych predyspozycji fizycznych a zdobywanie i kształtowanie umiejętności z nim związanych, wymaga jedynie chęci do aktywności.

  Doświadczeni instruktorzy prezentują techniki rzecznej żeglugi przy wykorzystaniu tradycyjnego ożaglowania - żagli rozprzowych, przednich żagli kwadratowych, tzw. "bękartów" oraz/lub żagli rejowych o różnych powierzchniach, dobieranych w zależności od stopnia zaawansowania uczestników zajęć.

 • Cykl opowieści wiślanych “Szaman z rzeki”

  Wyobraź sobie ogromną rzekę, nad którą unosi się lekka mgła. Z jednej strony wyrasta ściana prastarego lasu, na drugim zaś brzegu rozciąga się bezkresna plaża. Słychać odgłosy żurawi. Tuż obok zanurkował bóbr, płosząc ryby. Górą mknie klucz gęsi. Gdzieś w oddali z mgły wyłania się piękny statek pod bordowym żaglem. Na topie jego masztu powiewa niebieski proporzec. Kilkoro ludzi wiosłuje, spiesząc się do celu…

  „SZAMAN Z RZEKI” to opowieści o czasach, gdy Wisłą na statkach i tratwach przewożono zboże, miedź i setki innych towarów. Po rzekach pływały szkuty, dubasy i galary, napędzane siłą nurtu, wioseł albo żagli. Wodne szlaki przemierzają w naszych bajkach członkowie załogi statku pocztowego „Królowa Jadwiga”, którzy, zmagając się z trudami dostarczenia królewskiej przesyłki, przeżywają niezwykłe przygody. Na swej drodze spotkają zarówno przyjaciół, znajomych, osoby dobre i życzliwe, jak i złodziei, pyszałków czy piratów rzecznych zwanymi Buksami. W trudnościach jednak nigdy nie zostaną sami – wspomogą ich rusałki, syreny i baśniowe stwory. Zawsze też mogą liczyć na swego szypra – Szamana, który dzięki nadprzyrodzonym umiejętnościom wyprowadzi ich z opresji. Nasi bohaterowie będą hulać na huculskim weselu, ale też wyprawią się do podziemnego królestwa oraz przeżyją niepowtarzalną podróż w czasie. „SZAMAN Z RZEKI” przeniesie Was do świata flisaków i innych postaci, wśród których przyjaźń, dobro i miłość zawsze zwyciężają. Zapraszamy do naszego świata opowieści wiślanych.

  Wciąż odbywamy spotkania z czytelnikami – w księgarniach, muzeach, bibliotekach i festynach – Jesteśmy przekonani, że potrafimy zainteresować publiczność. Opowieści wiślane SZAMAN Z RZEKI były i osiągnęły sukces na takich imprezach jak Festiwal Wisły od Włocławka do Torunia, Święto Wisły na bulwarach wiślanych w Warszawie. Festiwal Dookoła wody w Sandomierzu i Narodowym Muzeum Morskim.

 • Mikołajki na Wiśle

  Spotkanie na koniec sezonu nawigacyjnego. prelekcje i wykłady informacyjne i naukowe z możliwościa dyskusji. Wspólny rejs ze świętym Mikołajem i obdarowywaniem napotkanych dzieci w Warszawie.

 • Jesteśmy fundacją non profit - o czystych i przejrzystych finansach.
  Raport 2018
  Raport 2020